Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krátkosrsté kočky

29. 4. 2009
Habešská a somálská kočka.

Historie.
Tvar,velikost a zvláštní kožich nápadně připomínají munifikované kočky,které byly nalezeny v egyptských hrobech a na nástěných malbách zobrazujících Basta a jiné kočičí bohy.Je možné,že habešská kočka je přímým potomkem posvátné kočky starého Egypta,což tomuto plemeni dodává nádech romantiky.
V nedávných letech byla uznána dlouhosrstá varieta této kočky, která je známa jako somálská.Chovatelé existenci somálské kočky ignorovali až tak dalece,že někdy ani nechtěli připustit ,že se některá z těchto dlouhosrstých narodila ve vrhu domněle "čistých" habešských koček.Somálské kočky však jsou dnes ve světě velice oblíbené.

Charakter a temperament.
Pro tyto kočky je typická jejich inteligentní, společenská povaha.Nejsou rády samotné a bez společnosti se budou trápit. Je to velmi láskyplné plemeno,které miluje domácký způsob života.Nemají však kolem sebe rády mnoho dalších koček a proto,pokud jste se rozhodli pro kočku habešskou,mějte jen tu jedinou.

Typ a standardní rysy.
Habešská kočka by měla být střední velikosti a mít hustý kožich s tikingem,který se třpytivě leskne.Má kulatou hlavu klínovitého tvaru, velké,daleko od sebe posazené uši s šošolkou na konci ,dlouhý krk a dlouhé,štíhlé nohy.Ocas je na konci kuželovitý a jeho délka je úměrná délce těla.Oči by měly být jantarově žluté,zelené nebo oříškové.Akceptované barvy kožichu jsou:Hnědočervená,modrá,čokoládová,lila stříbrná,žlutohnědá,červená,krémová a přidružené barvy želvovinové.

Barmská kočka

Historie.
Barmské kočky pocházejí skutečně z Barmy,odkud si první exemplář přivezl americký lékař dr.Thompson v roce 1930 do USA.Tam proběhlo genetické testování a prošlechťování barmských koček a vedlo k uznání nového plemene.

Charakter a temperament.
Mají tišší hlas než kočky siamské,ale jejich povaha je v mnoha ohledech podobná.Barmské kočky nebývají rády dlouho samy bez společnosti,ale jejich společníkem nemusí vždy být člověk.Nelze popřít,že je to plemeno náročné,a jsou rády pokládány za členy rodiny.

Typ a standardní rysy.
Je to středně velké,statné a svalnaté plemeno.Hlava by měla mít oblou klenbu z profilu i zepředu a středně velké uši posazené daleko od sebe.Nos by měl mít zřetelný zlom a brada by měla být silná a pevná. Oči by měly mít mandlový tvar,a mají mít libovolný odstín zelenožluté barvy.Ocas by měl být úměrný délce těla.Koťata mohou být na nohou mírně pruhovaná ,což je u dospělého jedince považováno za závadu.

Barvy kožichu.
Hnědá: Hnědá barmská kočka má mít tmavou,stejnoměrně teple hnědou barvu kožichu.Kožich může ve spodní části těla přecházet v poněkud světlejší barvu. Kůže na polštářcích tlapek a na nose má být tmavě hnědá.
Modrá: Modrá Barmská kočka je měkce stříbřitě šedá.I zde je povolen přechod do světlejšího vybarvení na spodní části těla.Kůže na polštářcích tlapek a na nose má být šedá.
Čokoládová: V tomto případě se žádá teplá,mléčně čokoládová barva,přičemž tvář nohy a ocas mohou být poněkud tmavší.Kůže na nose a na tlapkach má mít čokoládově hnědou barvu.
Lila: Má být odstínem světlé holubí šedi,a má-li být dokonalá,musí být lehce narůžovělá.Kůže na polštářcích tlapek má být levandulově růžová.
Červená: Sytě oranžová je nejlepší popis barvy červené Barmské kočky.Kůže na nose a polštářcích tlapek by měla být růžová.
Krémová: Krémová barmská kočka má světlou krémovou barvu místy s tmavším odstínem a s výrazným "pudrováním" kolem uší a hlavy.Kůže na nose a na tlapkach je světlé růžová.
Hnědě želvovinová: U této barvy je vyžadována směs hnědé,červené a krémové barvy.Kůže na tlapkach a na nose má byt kombinací hnědé nebo růžové nebo obou.
Modře želvovinová: Má to být kombinace modré a krémové barvy.Tlapky a kůže na nose by měly být stejné barvy.
Čokoládově želvovinová: Je to směs čokoládové a krémové.Kůže na tlapkach a nose má mít stejnou barvu.
Lila želvovinová: Lila a krémový kožich a Kůže na tlapkach a nose jsou barvou holubí šedi.

Výhody.
Velmi láskyplná.
Snadná údržba.
Vhodná k dětem a k jiným zvířatům,nevadí jí hlučná domácnost.
Je společenská a citlivá na nálady a pocity svého majitele.
Hravá.

Nevýhody:
Nerada zůstává sama bez společnosti.
Náročná: vyžaduje spoustu vašeho času a pozornosti.
Od časů Houdiniho je největším mistrem úniků.Pokud to jde,mějte ji zavřenou.
Je příliš důvěřivá,takže pokud není vycvičena,je tu riziko zcizení.

Burmilla.

Historie.
Uvádí se,že toto plemeno vzniklo náhodou ,když byli od sebe odloučení dva milenci.Samec činčily žil v tomtéž domě jako samička,lila barmská. Rádi si spolu hrávali,ale když kočka začala jevit známky nastávajícího hárání,byla zavřena v místnosti,aby mohla být v pravé chvíli dopravena k vybranému v hodnému budoucímu barmskému "manželovi".Avšak uklízečka zapomněla dveře místnosti zavřít,a tak se opuštěný činčilí kocourek dostal ke své přítelkyni.Koťata která z jejich spojení vnikla,byla od malička tak krásná,že se jejich majitel rozhodl vybrat jim zvláštní jméno a dal jim přezdívku "burmilly".

Charakter a temperament.
Burmilla je společenská,přátelská a družná kočka,není tak hlučná ani tak náročná jako barmská kočka,ale je odvážnější a zvědavější než činčila.


Typ a standardní rysy. Hlava by měla být mezi ušima dost široká a na nose by měl být z profilu vidět zřetelný zlom.Uši mohou mít u krátkosrstých variet v boltcích malé chomáčky chlupů,které budou u koček tiffany delší.Oči plné,výrazné daleko od sebe.Asijské kočky jsou střední velikosti a vždycky by měly vypadat svalnaté. Ocas má být střední délky a tloušťky.

Bengálská kočka.

Historie.
V Americe došlo k prvnímu naplánovanému spáření počátkem šedesátých let minulého století,a to mezi domácí krátkosrstou kočkou a asijskou levhartí kočkou ,ale až do konce osmdesátých let nebyl vypracován strukturovaný chovný plán.To byl počátek plemene,které se dnes jmenuje bengálské.Později byly tyto kočky dovezeny do Velké Británie, kde byl vypracován nový chovný program.

Charakter a temperament.
Jsou přátelské,láskyplné,bystré,zvědavé a inteligentní.Bengálská kočka se ostatních koček ani zvířat moc nebojí a je to příjemný domácí mazlíček.

Typ a standardní rysy.
Je to relativně velká kočka a její kožich by měl mít vzorování a barvu podobající se kočce levhartí.Kočka by měla být štíhlá a velmi svalnatá se zadní částí těla poněkud vyšší než přední.Kožich by měl být skvrnitý podobný spíš kožichu divoké kočky než srsti kočky domácí.Hlava má tvar modifikovaného,širokého a dlouhého klínu,má výrazné polštářky,z nichž vyrůstají vousy a krátké uši středně od sebe vzdálené,se širokou základnou a oblými konečky.

Britská kočka

Historie
Historie tohoto plemene sahá daleko zpět do římských dob a existuje doměnka, že krátkosrsté kočky poprvé přinesly do Británie útočné oddíly Římanů.Písemné záznamy o britských krátkosrstých kočkách sahají jen do období na přelomu 19.a 20.století,i když je ze starých maleb a rytin zřejmé,že tu existovaly už několik staletí předtím.Krátkosrsté kočky byly pravděpodobně původně chovány kvůli své schopnosti chytat myši a proto,že na rozdíl od koček perských a angorských,které tehdy už také existovaly,nevyžadovaly při péči o svůj kožich lidskou pomoc.

Charakter a temperament.
Jsou láskyplné a oddané,mají tichý hlas a nevyžadují ustavičnou pozornost svého majitele.Nezdá se,že by měly sklon k toulání a nevadí jim,jsou-li uzavřeny v bytě.I když se mohou volně pohybovat po zahradě,není nebezpečí,že by zaběhlý někam daleko.

Typ a standardní rysy.
Britské a americké krátkosrsté kočky by měly být velké,silné,statné a svalnaté.Samec je větší než samice,a to výrazněji než u jiných plemen.Hruď by měla být mohutná,nohy silné a tlapky kulaté.Hlava široká a zaoblená a u samců by měla mít výrazný podbradek.Z profilu by měl být mezi čelem a nosem patrný úhel a čelist by měla mít stejnoměrný skus bez náznaku posunutí vpřed nebo vzad.Uši malé a posazené daleko od sebe.Kožich jakékoli barvy by měl být krátký,kučeravý a hustý,ale bez náznaku vlnatosti.Jedinou vyjímkou jsou variety manské kočky.

Barvy kožichu.
Jednobarevné:
Bílé: Barva kožichu by měla mít stejnoměrně čistě bílou barvu.Barva očí:oranžová,modrá a nestejné barvy.Koťata mohou mít na hlavě pár tmavších skvrn,které jsou u dospělých koček považovány za závažnou vadu.
Černé: Kožich má být lesklý a jantarově černý.Barva by měla být jednotná až ke kořínkům chlupů beze stop skvrn.Barva očí tmavě měděná bez stopy zeleně.
Modré: Kožich by měl být typicky modrošedý bez stříbrného tikingu a barva by měla být stejná až ke kořínkům chlupů.Oči temně měděné.
Krémové: Tato kočka má mít stejnoměrně vybarvený,světle krémový kožich.I když v praxi mívají některé kočky náznaky žíhání nebo skvrnitosti.Oči temně měděné.
Čokoládové: Kožich by měl být stejnoměrně jednobarevný,středně hnědého čokoládového odstínu.Oči měděné.
Lila: Jednobarevná srst narůžovělé holubí šedi.Oči měděné. Barvy se vzory:
Žíhané: Existují ve třech vzorech:Klasické,pruhované a skvrnité a jsou nejčastěji hnědé,modré,červené a stříbrné.Barva oči se mění podle barvy kožichu: červené a hnědé kočky by měly mít měděné nebo oranžové oči a oči stříbrných koček by měly být zelené nebo oříškové.
Želvovinové: Tyto kočky samozřejmé samozřejmě mohou mít mnoho různých barev. Barva očí by měla měla být stejná,jako je základní barva kožichu.
Želvovinové a bílé: Důležité je,aby byly bílé plochy jasně definovány.Barva očí by měla být stejná jako u koček želvovinových.
Kočky s barevnou kresbou na obličeji: Existují ve všech barvách, které se objevují u koček siamských .Oči mají modré.
S tippingem: Konečky srsti by měly být černé a bílou spodní častí,nos cihlově červený s černým orámováním,jenž by měly mít i oči.Kočky s tippingem mají mnoho barev,ale ať je barva jakákoli,měla by být pigmentace omezena výhradně na konečky chlupů.
Kouřové: Kouřová kočka má stříbrnou podsadu a větší část délky chlupů má sytější barvu.Základní může být jakákoli barva,která je běžně akceptována pro britské krátkosrsté plemeno.V kožichu britských krátkosrstých koček by se neměla objevit ani stopa po žíhání nebo bílé chlupy.Oči jsou měděné,zlaté nebo oranžové.
Dvoubarevné: Kočka muže mít libovolnou barvu a vzor z těch, které jsou uznány pro britské kočky,ale v základní barvě musí být symetricky rozmístěny bílé skvrny.

Výhody.
Příjemná a oddaná.
Vhodná k dětem.
Nevyžaduje zvláštní péči o zevnějšek.
Pokud mají jako společníka jinou kočku,nevadí jim být o samotě.

Nevýhody.
Mohou mít sklon k obezitě,zvlášť jsou-li vykastrované.
Ačkoli jsou jako koťata malá,mohou dorůst do impozantní velikosti.

Manská kočka - Manx.
Manská bezocasá kočka je nepodobná většině britských krátkosrstých koček,a to nejen proto,že obvykle nemá ocas.Manská kočka je poněkud delší.Srst může mít libovolnou barvu nebo kombinaci barev,je hustší.Manské kočky mohou mít obvykle čtyři formy:rumpy-nemají vůbec žádný ocas,stumpy-jsou kočky s malým zbytkem ocasu,s ocasem-existují i variety s ocasem,kymerská-je poměrně vzácná,je to dlouhosrstá varieta manské kočky. Všechny manské kočky by měly mít zadní nohy výrazně delší než přední.Pokud jde o charakter a temperament jsou velice milými domácími mazlíčky.

Egyptská Mau.

Historie.
Přes své atraktivní jméno kočky mau z Egypta nepocházejí,ale byly vyšlechtěny kvůli vzorování svého kožichu,který kočky dávného Egypta připomíná.Plemeno bylo vyšlechtěno v Evropě a to v polovině padesátých let minulého století.

Charakter a temperament.
Je to společenská,odvážná,inteligentní a přátelská kočka,která miluje společnost a nebývá ráda sama.

Typ a standardní rysy.
Hlava by měla mít tvar zaobleného klínu a z profilu by neměla být tak rovná jako siamské nebo orientální variety.Ocas by měl mít střední délku a být na konci zašpičatělý.Oči by měly mít mandlový tvar.a neměly by vypadat ani příliš orientálně,ani by neměly být moc kulaté a světle zelené.Pro kožich je povoleno pět barev:černá,kouřová,cínová,bronzová a stříbrná.

Evropská kočka

Historie.
Toto plemeno bylo vyšlechtěno z běžně se v Evropě vyskytující krátkosrsté kočky.Začátky cíleného chovu je třeba hledat ve Velké Británii.V průběhu šlechtění angličtí chovatelé používali k získání nových barevných variet křížení s perskými kočkami.Takto vzniklí jedinci byli spíše zaoblenějšího tvaru.Naproti tomu ve Skandinávii se severští chovatelé snažili o upevnění přírodního typu koček atletického vzezření. V roce 1981 FIFe oddělila tyto typy jako kočky britské a kočky lehčího,ale atletického typu,odpovídající proporcemi průměrné kočce domácí.Tento kontinentální typ dostal název evropská krátkosrstá.K organizovanému chovu u nás došlo až v roce 1966.

Charakter a temperament.
Povaha evropských koček je skromná,snášenlivá.Je mazlivá,milá,přítulná,bystrá a inteligentní.Bez problémů se přizpůsobí a s přehledem zvládá jak domácnost s dětmi,tak s jinými zvířaty.Každá evropská kočka je však individuální osobnost a proto je obtížné popsat její povahu obecně.

Typ a standardní rysy.
Jsou to kočky středně velké,svalnaté.Hlava je dosti veliká a vytváří dojem kulatosti.Čelo je lehce zakulacené,tváře dobře vyvinuté.Nos je rovný a široký po celé délce.Uši jsou středně dlouhé,zakulacené na špičkách,dost daleko posazené a vzpřímené.Oči jsou kulaté,lehce šikmo posazené. Tělo je robustní,silné a svalnaté.Končetiny středně vysoké,pevné.Ocas je středně dlouhý,dostatečně silný v nasazení,rovnoměrně se zužující k zakulacené špičce.Srst je krátká,hustá,pružná a lesklá.
Barvy srsti:uznávají se plné barvy,tkz.přírodní-černá,modrá,červená, krémová,želvovinová a modřeželvovinová.Dále tři různé kresby- mramorování,tygrování a tečkování.Barva bílá.barvy stříbřité,veškerá zbarvení s podílem bílé barvy a řada zbarvení vznikající kombinací těchto barev. Nepovolují se barvy čokoládová,skořicová,lilová a barvy s odznaky.

Japonský bobtail.

Historie.
Pochází z Japonská ,kde se jí říká Mi-ke a pokládají ji tu za symbol přátelství a pohostinnosti.Japonci často mívají ve svých bytech vystavenou sošku kočky Mi-ke s jednou zvednutou tlapkou na znamení uvítání.

Charakter a temperament.
Mají něžnou povahu a jsou inteligentní.Velmi dobře vycházejí s ostatními zvířaty a milují společnost lidí.

Typ a standardní rysy.
Je to štíhlá kočka střední velikosti a její tělo má přes svůj křehký zjev náznak svalnatosti.Je typické,že má zadní nohy delší než přední.Oči jsou velké,ovalné a zkosené a hlava by měla mít podobný tvar jako hlava siamské kočky,totiž rovnostranný trojúhelník od uší k nosu.Barva je tradičně bílá,černá a červená nebo želvovinová ,ale jsou akceptovány i mnohé další.

Kurilský bobtail.

Historie.
Že na nejvýchodnější výspě Ruska Sachalinu a Kurilských ostrovech žijí kočky se zkráceným ocasem, se vědělo už dávno,ale muselo uplynout ještě hodně vody,než dozrál čas k jejich "objevení".Dodnes není vyřešen spor o vlastnictví čtyř nejjižnějších Kurilských ostrovů a tak "plemeno i jeho domovina mají nejistého vlastníka."

Charakter a temperament.
Mají čilou povahu a jsou přátelští. Jsou to kočky snášenlivé, dobře vycházejí s ostatními zvířaty a milují společnost lidí.

Typ a standardní rysy.
Tělo je kompaktní, svalnaté, středně velké. Hlava je široká, s výrazným stropem na úrovni očí a přiměřenými polštářky pro vousy. Srst je hustá, s dobře vyvinutou podsadou, chová se v dlouho i krátkosrsté variantě. Povolena jsou všechna přírodní zbarvení (bez čokoládového a siamského zbarvení). Ocas tvoří krátký ocasní pahýl připomínající bambulku.

Kartouzská kočka

Historie.
Toto plemeno pochází z Francie,kde podle doložených informací byly tyto kočky chovány již v 16. století v klášterech. V pozdějších letech byly tyto kočky kříženy s jinými modrými kočkami, a tak byly posuzovány a chovány v rámci britského plemene.Dnes je však toto plemeno chováno samostatně a od britských koček se v řadě znaků liší.

Charakter a temperament.
Povaha kartouzských koček je mírná a snášenlivá.

Typ a standardní rysy.
Tělo této kočky působí zavalitým dojmem,i když končetiny jsou vyšší než u koček britských.Také hlava má delší obličejovou partii i poněkud odlišný tvar. Srst je krátká,hustá,obdařená bohatou podsadou. Jediné zbarvení srsti těchto koček je modrošedé,označované jako modré.Srst nevyžaduje zvláštní péči,postačí kartáčování jednou týdně.

Korat

Historie.
Pochází z Thajská,kde bylo známo jako posvátná kočka "Si-Savat".Do Ameriky se dostalo až na počátku 50.let minulého století a odtud přišlo v roce 1972 do Velké Británie.Je to jedinečné plemeno protože existuje v jediné,původní modré barvě.

Charakter a temperament.
Je to tiché,klidné,milující plemeno s tou nejněžnější povahou.Může se zdát být flegmatické ale je inteligentní.Tyto kočky nemají rády větší hluk ani bouřlivou domácnost.

Typ a standardní rysy.
Nejnápadnějším rysem této kočky je přívětivá tvář srdčitého tvaru s třpytivým kroužkem kolem očí.Hlava by měla mít jemně zašpičatělý čenich a uší střední velikosti mají být vysoko posazené.Z profilu je na nose vidět jemný zlom.Srst má být krátká,lesklá a přilehlá,její barva má být všude stejnoměrně stříbřitě modrá a z profilu v ní mají být podél páteře patrné zlomy.Normálně má být korat středně velká,svalnatá a houževnatá kočka.

Ocicat

Historie.
Počátkem 60.let minulého století se americký chovatel pokoušel vyvinout siamskou kočku s habešskými rysy,a tak siamskou kočku zkřížil s habešskou.Z prvních vrhů se skutečně narodila koťata žádaného siamského typu,která však měla i nejrůznější žíhané vzory,bylo mezi nimi i jedno skvrnité kotě,které dostalo jméno "Tonga",a tato kočička je běžně považováno za první kočku ocicat,i když byla jen vedlejším produktem jiného chovatelského programu.

Charakter a temperament.
Její temperament a povaha jsou stejné jako u každé kočky domácí.Je charakteristicky inteligentní a hravá.

Typ a standardní rysy.
Ocicat je kočka středního typu,která by měla být velká a pěkně skvrnitá.Hlava má tvar modifikavaného klínu s širokým čenichem a pouhým náznakem čtvercovitosti čelisti.Z profilu by neměl být patrný zlom nosu,ale jemnější stoupání od kobylky nosu k obočí.Brada by měla být silná a čelist pevná,bez známky předkusu nebo naopak předsunutí spodní čelisti. Uši jsou dost velké a posazené daleko od sebe a neměly by být ani příliš vysoké,ani nízké.Oči by měly mít mandlový tvar a intenzivní zbarvení,modrá barva je nepřípustná.Kočky ocicat lze chovat v deseti různých barvách anebo v kterékoliv z nich se stříbrným tikingem.Kočka by měla mít elegantní,ale svalnatý zjev.

Rex

Historie.
Jak Devon rex ,tak i Cornish rex jsou přirozeně mutovaná plemena,která se v Británii objevila poprvé koncem 50.let a počátkem 60.let minulého století.Ačkoli mají obě kudrnatý kožich, jsou geneticky naprosto rozdílná.German rex - toto plemeno se zvlněnou srstí se objevilo poprvé v Německu koncem 2.světové války.Jedná se o totožnou mutaci jako u cornish rexe.

Charakter a temperament.
Plemena rexů jsou živá,inteligentní a aktivní.Tyto kočky milují lidi a jejích rodiny.Dovedou být velice rozpustilé-jsiu to plemena s výrazným smyslem pro humor a patří k těm druhům koček,které buď milujete,nebo nenávidíte.

Typ a standardní rysy.
Cornish rex: Tělo cornish rexe je středně velké,elegantní,štíhlé,svalnaté,protažené do délky a pružné.Hrudní koš a ramena nejsou širší než boky.Končetiny jsou štíhlé a dlouhé,tlapky jemné a oválné.Ocas cornish rexe je velmi dlouhý a tenký již u kořene. Lebka je klínovitá,má dlouhý a rovný profil.Čelo je ploché.Výrazná brada sbíhá ke špičce nosu v kolmé linii.Zdůrazněné jsou polštářky vousů. Uši jsou vysoko posazené,velmi velké se širokou základnou.Špičky uší jsou mírně zaoblené. Oči mandlového typu jsou mírně zešikmené. Srst je sametově měkká a hebká,krátká a zvlněná.Cornish rex nemá žádnou krycí srst.Nakadeřené jsou vousy i obočí. Povoleny jsou všechny barevné variety. Chybou cornish rexů jsou holá místa v srsti.
Devon rex: Tělo devon rexe je středně velké a středně dlouhé,svalnaté.Na pohmat je devon rex silnější a těžší než vypadá.Hrudník je širší a silnější,v profilu zaoblený.Nohy jsou dlouhé a štíhlé,tlapky drobné a oválné.Ocas je dlouhý,od jemného kořene vybíhá do mírně zaoblené špičky. Hlava je krátká a široká s hranatými výraznými konturami.Lícní kosti jsou daleko od sebe a výrazné.Čenich je sesazený.Brada a dolní čelist jsou silné. Uši jsou hodně velké a posazené hodně hluboko.Jsou široké u kořene s mírně zaoblenými špičkami. Oči jsou velké a oválné,posazené daleko od sebe.Barva očí musí být jednotná a harmonicky musí ladit s barvou srsti. Srst je v důsledku absence krycí srsti velmi krátká,jemná,měkká a zvlněná.Vousy a obočí jsou nakadeřené. Uznány jsou všechny barevné variety. Holá místa jsou závažnou chybou.
German rex: Tělo german rexe je středně velké,svalnaté,atletické.Nohy jsou středně dlouhé,tlapky oválné.Středně dlouhý ocas končí mírným zaoblením. Hlava je středně velká se zaoblenými konturami a obloukovitým profilem.Brada je silná,tváře dobře vyvinuté. Uši jsou středně velké,široké u kořene,s mírně zaoblenými špičkami,posazené dosti daleko od sebe. Oči jsou kulaté,středně velké a otevřené,posazené daleko od sebe.Barva očí musí být jednotná a harmonicky ladit s barvou srsti. Srst je bez ostrých krycích chlupů,sametově měkká,hebká,krátká a zvlněná.Vousy a obočí jsou nakadeřené. Povoleny jsou všechny barvy. Chybou jsou holá místa. German rex je v současnosti raritou,u nás se nechová a ojedinělé chovy bychom museli hledat v zemi jeho vzniku- Německu.

Ruská modrá

Historie.
O této kočce se předpokládá,že pochází ruského Archangelská. Kočky s podobnou barvou kožichu lze najít v severní Skandinávii,a je tedy možné, že plemeno skutečně vzniklo v Rusku a do Evropy se dostalo s námořníky na lodích.

Charakter a temperament.
Jsou tiché,plaché,milující a něžné.Ruské kočky nemají rády hlučné domácnosti,protože jsou poněkud zadumané a vážné.

Typ a standardní rysy.
Ruské kočky jsou středně velké až velké krátkosrsté kočky.Hlava tvoří krátký klín a má výrazné polštářky z nichž vyrůstají vousy.Uši jsou velké a zašpičatělé.Hlava by měla být mezi ušima plochá.Oči mandlového tvaru by měly být daleko od sebe.Ocas dlouhý,který je úměrný k tělu.Klasická barva je modrá.

Sokoke
Toto plemeno koček,jehož početní stav je vskutku nevelký,pochází z Afriky,z lesnato-křovinaté přímořské oblasti v Keni,nazývané Sokoke. Prošlechťování a rozmnožování těchto koček probíhalo v Dánsku,které je snad jedinou zemí,kde máme možnost tyto kočky spatřit. Pro svou štíhlou postavu a ladnost se tyto kočky též nazývají gepardi do obýváku. Srst je velmi jemná a krátká.Jediná barevná varieta,která se u těchto koček vyskytuje je černě mramorovaná.

Sphynx

Historie.
Toto plemeno je přirozenou mutací,které se poprvé objevilo v roce 1966 v Kanadě. Ačkoli se zprávy o bezsrstých kočkách objevily i v jiných částech světa,byla k chovu zvolena jen tato jediná.

Charakter a temperament.
Sphynx má společenskou povahu.Nezdá se,že by příliš trpělo chladem,i když intenzivnější přitápění asi vřele vítá.

Typ a standardní rysy.
Nejdůležitějším znakem sphynxe je,že zcela postrádá srst,i malé,sotva znatelné ochlupení je velkou vadou.Tělo by mělo být na omak tuhé a svalnaté,s dlouhýma slabýma nohama,útlým krkem a dlouhým,zužujícím se ocasem.Hlava má být delší,než je její šířka,má mít hladký profil a výrazné polštářky ,z nichž rostou vousky.

Snowshoe

Historie.
Je výsledkem křížení kočky siamské a americké krátkosrsté dvoubarevné kočky,které společně vytvořily gen odpovídající za typický bílý vzor na nohou.

Charakter a temperament.
Její příjemná,inteligentní a bezstarostná povaha,je možná pro domácí zvíře ta nejlepší kombinace.

Typ a standardní rysy.
Je to dost velké plemeno,s krátkou,pevně přiléhající srstí.Oči by měly být modré,velké a měly by mít mandlový tvar.Hlava má tvořit střední trojúhelníkový klín a z profilu má být vidět výrazný zlom nosu.Čenich i nohy musí být bílé. Barva kožichu muže mít jakoukoli barvu povolenou pro siamské kočky nebo kterékoli jiné plemeno s himálajským faktorem.